V dnešní době, kdy média každý den přinášejí zprávy o nových hrozbách napadení počítačů a mobilů, je zálohování velmi důležité. Zálohovat svoje důležitá data by proto měl v podstatě každý, kdo pracuje s počítačem.
Možná si raději ani nechcete představovat situaci, kdy přijdete do kanceláře a počítač nejde nastartovat, nebo při startu napíše, že vaše data byla zašifrována a dokud nezaplatíte, svá data neuvidíte.
Problémem však je, že i kdybyste vyděračům zaplatili, nemáte žádnou jistotu, že vaše data budou obnovitelná, protože v mnoha případech vyděrači spoléhají na to, že „malou“ částku například 20 USD nebudete řešit přes policii a zkrátka se na ně nikdo nedostane.
Záloha je tedy jedinou možností, jak mít jistotu a pověstný klid na duši.
Flash disk
Zálohování na malý, ale vždy dostupný flash disk je rozhodně jednou z nejpopulárnějších možností, jak udržet data v relativním bezpečí. Flash disk, často zvaný flashka či fleška, je skoro vždy po ruce a nahrát důležitá data na takový disk zvládne každý.
Stačí si vzpomenout a zkopírovat data na správné místo. Kapacity dnešních USB flash disků se pohybují již v řádech desítek GB, takže již dávno neplatí, že na flashku nejde zálohovat celé fotoalbum, několik desítek videí i ve vysokém rozlišení 4K a tisíce dokumentů a prezentací.
Výhody flash disku:
- Kompaktní rozměry
- Cenová dostupnost
- Možnost sdílení dat s více PC
Nevýhody flash disku:
- disk se snadno ztratí
- Hrozí jeho fyzické poškození
- Složité udržování více verzí
- Pouze manuální zálohování
Příklad produktu: SanDisk Cruzer Extreme GO 64GB za 1369 Kč na Alza.cz
Cloudové služby
Cloudové služby jako Google Drive, Dropbox nebo OneDrive jsou velmi dostupnou formou zálohování, kterou si oblíbili zejména lidé, kteří jsou často na cestách.
Pro zálohu stačí i pomalé připojení k internetu a velkou výhodou je právě to, že zálohovat můžete z kavárny v centru města, z kanceláře nebo přes mobilní připojení při cestě do Chorvatska.
Navíc díky zrušení vysokých roamingových poplatků můžete i v zahraničí využívat své datové připojení a na malé soubory se jedná o jedno z lepších řešení.
Problémem cloudových záloh je nutnost nastavení si velmi bezpečného hesla, protože v opačném případě jsou vaše data v podstatě veřejná a dostat se k nim není pro útočníka složité.
Druhým problémem je omezená velikost úložiště, kde lze za stovky korun měsíčně dosáhnout desítek, maximálně stovek GB. Platit je nutné neustále, jinak data nejsou dostupná a poskytovatel cloudové služby vám data smaže.
Výhody cloudu:
- Dostupnost odkudkoli
- Bezpečné z hlediska ztráty nebo fyzického poškození
- Možnost ukládání různých verzí dokumentů automaticky
Nevýhody cloudu:
- Zdánlivě bezpečné, ale i cloudová služba může být hacknutá
- Nutnost bezpečného hesla a nejlépe častá změna
- Malá kapacita a nízká rychlost pro velké soubory
Příklad: Microsoft OneDrive – 69 dolarů ročně za 1 TB datového úložiště, onedrive.com
Externí disk
Externí disk je druhou nejrozšířenější formou zálohy a má mnoho společného s již zmíněným flash diskem. Rychlost externího disku je velmi podobná flash disku, kapacita v řádu terabajtů je samozřejmostí.
Pevné disky se snadno přenášejí a můžete na ně klidně zálohovat i větší množství počítačů. Uživatelé také ocení snadné použití disku jako odkladiště dat, která na notebooku již nechtějí, jako například staré fotografie, filmy či dokumenty z minulých let.
Pevné disky jsou v dnešní době nahrazovány také technologií SSD. Takže rozhodně jde o nejrychlejší možnost zálohy, protože SSD disky umějí pracovat s rychlostmi kopírování dat kolem 500 MB/s, což žádný flash disk neumí.
Odolné pevné disky jsou navíc použitelné i na cestách, kde hrozí například pád, nebo vliv prostředí, jako vlhkost a prach. Moderní pevné disky a SSD disky jsou na tyto hrozby připraveny.
Některé disky rovněž nabízejí automatický software, který zálohu nastaví a uživatel si tak nemusí pamatovat, že musí kopírovat data.
Výhody pevného disku a SSD disku:
- Velká kapacita a rychlost přenosu
- Možné použití s více počítači
- Existují odolné varianty
Nevýhody pevného disku a SSD disku:
- Hrozí fyzické poškození
- Disk musíte mít stále připojený, nebo jej ručně připojovat
- Často manuální nastavení jako u flash disku
Příklad: odolný disk ADATA HD710 HDD 2.5″ s kapacitou 1 TB za 1859 Kč na Alza.cz
NAS server
NAS server je v podstatě počítačová krabička, připojená k síti nebo internetu, na kterou se dají ukládat data. Připojením k sítí vzniká možnost ukládat data z více počítačů, dokonce najednou a zároveň možnost přístupu k datům odkudkoli ze světa pomocí internetu, jako v případě cloudu. Často se také NASu říká soukormý cloud, protože poskytuje podobné možnosti, ale data jsou u vás v kanceláři nebo bytě, nikoli někde v datovém centru na Aliašce. Pevných disků je možné použít více a nastavit pomocí přehledného a rychlého průvodce zálohování tak, aby v případě fyzického poškození nebo selhání jednoho z pevných disků došlo nejen k upozornění majitele na tento problém, ale hlavně aby byla data v pořádku. NAS mají také stovky dalších možností jako například přehrávání filmů rovnou na TV, sdílení tiskárny nebo zapojení kamerového systému pro kancelář nebo byt. Dnes jde o jednu z nejoblíbenějších možností jak sdílet a zálohovat data.
Výhody NAS serveru:
- Možnost přístupu odkudkoli ze světa
- Velká kapacita, kterou můžete dále snadno rozšiřovat výměnou disků
- Přístup pro více počítačů a mobilních zařízení
Nevýhody NAS serveru:
- Vyšší pořizovací náklady
- Jsou třeba základní IT znalosti pro zapojení
- V případě výpadku elektrické energie nedostupné
Příklad: NAS server QNAP TS-251 za 6290Kč na Alza.cz (+cena za pevné disky, které je potřeba koupit zvlášť)
Druhý počítač
Využití dalších počítačů v kanceláři nebo starého PC doma se jistě nabízí. I když se toto řešení zdá jako nejlepší zejména z důvodu v podstatě nulových nákladů na pořízení, je toto řešení nejméně vhodné.
Pokud vám například kolega v práci druhý počítač zaviruje, jsou vaše data v podstatě nepoužitelná a na zálohu se nemůžete spolehnout. Počítač může také omylem vypnout a k záloze tedy nedojde.
Velkou nevýhodou používání druhého počítače je nutnost starat se o další akualizace a řešení možných hardwarových problémů. Výhodné je naopak to, že lze rovněž data sdílet pro více PC a kapacita je v podstatě neomezená, protože do počítače lze snadno přidat další disky, nebo připojit 3externí.
Možné je také nastavení, kdy se jednotlivé počítače zálohují na všechny ostatní počítače v síti, což znamená několikanásobnou zálohu. Samozřejmě při vyšším počtu PC je toto řešení krajně neefektivní.
Výhody druhého počítače pro zálohování:
- Nulové pořizovací náklady
- Rychlé sdílení a možnosti práce s daty
- Velká kapacita, kterou lze snadno rozšiřovat
Nevýhody druhého počítače pro zálohování:
- I další PC se může zavirovat a můžete přijít o data
- Možné fyzické poškození nebo vypnutí
- Nutnost starat se o aktualizace a bezpečnost PC
Příklad počítače pro zálohy: Acer Revo build od 3999 Kč na Alza.cz
Zálohovací software
Software umožňuje přenechat starost o zálohu počítači a nechat jej automaticky ukládat různé verze dokumentů v různý čas a dokonce na různá místa.
Ideální je potom zálohování na více míst, což nové zálohovací software umějí. Každou noc se zazálohují všechny dokumenty na externí disk, několikrát denně se udělá záloha na další počítače v síti a každý týden se udělá záloha do cloudu, například o víkendu.
Software můžete snadno nastavit pro kterýkoli způsob zálohy a cílové zařízení nerozhoduje. Některé zálohovací programy mají dokonce svůj vlastní cloud v ceně, takže uživateli skutečně zbývá jen jednoduché naklikání představ o záloze a je vystaráno.