Externí SSD disky jsou na trhu už nějaký ten rok a kapacity se dostaly na snesitelnou úroveň v poměru cena/kapacita. Jsou tu samozřejmě externí pevné disky, které dosahují kapacit až 2TB, ale zase nedokážou přenášet data rychlostmi, které se pro zálohování videa a rychlou práci s ním hodí.
Externí odolné SSD
ADATA je známý výrobce externích odolných pevných disků a v loňském roce zabrousila i externích SSD. My jsme měli k dispozici na naše cesty model SD700, který se nabízí ve dvou kapacitách – 256 a 512GB. Náš kus poskytuje pouze 256GB, ale to stačí na běžné přenášení videa v rozlišení 4K a tisíců fotografií z našeho redakčního Nikonu D850.
Co to umí?
Externí SSD slouží k přenosu dat rychlostmi kolem 500MB/s, teoretické maximum rozhraní USB 3.0 je cca 625MB/s. Testovaný kus dosahuje rychlostí kolem 430MB/s, což je rychlost dostatečná i pro střih 4K videa přímo z disku. Při práci s menšími soubory nelze dosáhnout tak velkých přenosových rychlostí, ale uživatel jednoznačně pozná rozdíl mezi přenášením fotografií na SSD nebo na externí pevný disk.
Výhodou SSD je nejen velikost, ale hlavně odolnost. Uvnitř se nic netočí, takže narozdíl od pevných disků nemůže dojít k poškození a ztrátě dat vlivem pohybu, skoku nebo pádu. Ano, čtete správně, s SSD diskem lze plnohodnotně pracovat i při jízdě na našem nejdelším schodišti – dálnici D1. Další výhodou je pak zmíněná rychlost, o které si mohou nechat zdát i disková pole.
Vodotěsné a prachotěsné
Výrobce odolných zařízení nemohl nevyrobit odolné SSD a právě tento kus je z odolné řady. Kovový kryt čtvercového tvaru má zaoblené rohy a po obvodu gumový nárazník, který by měl jednak tlumit náraz v případě pádu, ale má také za úkol utěsnit SSD proti vniknutí vody nebo prachu. Výrobce uvádí odolnost IP68, takže by měl přežít ponoření ve vodě v hloubce 1,5m po dobu jedné hodiny. Tady nastává háček – SSD má gumovou krytku konektoru USB a ta musí být dokonale zavřená, jinak je po datech. Jinými slovy, odolné to je, pokud správně použijete všechno, co je k ochraně určeno. Přenášení v mokru s připojeným kabelem tedy není možné.
Žádné zpomalování
Dřívejší SSD trpěla na zpomalování v průběhu času a s množstvím dat, která již přenesla. Výrobci moderních čipů již naštěstí tento problém vyřešili a SD700 je po pů roce a desítkách terabajtů, které již přeneslo, stále stejně rychlé. Pravdou je, že jej pravidelně po cestách formátujeme, abychom se vyhli nepříjemnému zmatku s daty u kterých nevíme, jestli jsou již zazálohovaná nebo ne.
Cena jako první parametr
Externí SSD jsou obecně mnohem dražší než externí disky. Je to dáno jednak složitejší výrobou a také zatím menšími prodeji – jakmile se SSD prodá více, cena klesne. 256GB model SD700 se dá aktuálně pořídit za cenu 2699 Kč s DPH, zatímco vyšší kapacita 512GB stojí 4799 Kč s DPH. Oproti tomu je 1TB externí disk s cenou kolem 1500Kč hračkou, 2TB pak vyjde zhruba stejně jako 256GB SSD.
Nevýhody
Jako každé SSD, i toto má nepříjemnou vlastnost – pokud „umře“, není možno data obnovit. Externí pevný disk lze zaslat na specializovanou firmu, která dokáže vetšinou složitým a drahým procesem data obnovit. Není to rozhodně něco, co bychom chtěli podstoupit, ale ta možnost tu je. U SSD je to zkrátka konečná – pokud se v počítači nehlásí a jiný kabel jste již vyzkoušeli, máte zkrátka smůlu a data jsou fuč.
Verdikt
Pokud přenášíte množství velkých souborů, potřebujete zálohovat, je externí SSD dobrou volbou. Externí disk poslouží určitě lépe, jde-li o kapacitu a cenu, ale rozhodně nebude tak odolný a přijít o data při pádu nebo otřesu během zápisu dat je výrazně jednodušší.