Tak dlouho u Lightroomu nadáváte na čas strávený u generování náhledů a exportu fotek, až se to jednoho krásného dne rozhodnete změřit. A když už, tak proč rovnou nenajít i způsob, jak to vše s minimální investicí třeba i urychlit? Do pět let starého stolního počítače jsem proto nahrál rovnou tisícovku RAWů, za pár šupů přikoupil 240 GB SSD disk a na nejaktuálnější verzi Adobe Lightroom provedl několik měřených importů do katalogu, generování náhledů a exportů fotek.
Adobe Lightroom je z mého pohledu takový Jekkyl & Hyde ve světě úprav digitální fotografie. Ano, nepotkal jsem snad nikoho, kdo by o této profesionální aplikaci neslyšel. Ovšem ani nikoho, kdo by si pochvaloval, jak mu to krásně lítá… Adobe, vědomo si své dominanci trhu, má optimalizaci Lr zjevně na salámu. To ale nemusí nutně znamenat, že kvůli tomu svůj pár let starý počítač, který vše krom Lightroomu dává levou zadní, pošlete do starého železa a hned od popelnice poběžíte k „zelenýmu smradovi“ za desetitisíce pořídit nový. Hned vysvětlím proč.
Vzal jsem přibližně pět let starý počítač poháněný čtyřjádrovým procesorem Intel Core i5 na základním taktu 3,2 GHz, vyzbrojený 16 GB DDR3 operační paměti a herní grafikou nVidia GeForce GTX 1050 Ti se 4GB grafické paměti. Tedy nic světoborného, ale ani žádný kancelářský fňukal. Jeho problém tkví v tom, že při jeho stavbě se šetřilo, takže operační systém a programy běží na malém 120 GB SSD disku, kde by přibližně 20% prostoru mělo zůstat pro správnou funkci volných. Ostatní data jsou ukládána na 7200 otáčkový 2TB pevný disk, který čte a zapisuje rychlostí 142 MB/s.
Nejjednodušším řešením, jak to vše urychlit, tak bylo přikoupit nějaký svižnější disk. Mě zaujal za necelou tisícikorunu 240 GB ADATA SU650, který dle výrobce dokáže zapisovat až 450 MB/s a číst až 520 MB/s. Je dostatečně rychlý i velký na to, abych ho mohl využít výhradně pro ukádání Lr katalogů a aktuálně zpracovávaných dat.
Testovacím vzorkem posloužilo vybraných 1000 CR2 rawů z 30Mpx digitální zrcadlovky Canon EOS 5D mark IV, se kterou jsem letos odfotil zimní testování čtyřkolek a sněžných skútrů. Řečí čísel se jedná o 36,8 GB dat (v průměru tedy 36,8 MB na jednu fotografii). Ta jsem importoval do nového katalogu v Lightroomu s vytvořením minimálních náhledů. Po importu jsem nechal spočítat standardní náhledy, 1:1 náhledy, „Smart previews“ pro rychlejší editaci v režimu „vývoje“ a následně jsem celý katalog vyexportoval do JPGů v plném rozlišení a kvalitě 90. Vše samozřejmě měřeno na čas, a to ve čtyřech případech – katalog i fotky na HDD, katalog na HDD a fotky na SSD, katalog na SSD a fotky na HDD, a nakonec vše na SDD.
A výsledky? Protože se jedná o poměrně velký počet údajů, zpracoval jsem je do přehledné infografiky. Rozdíl je ale zřejmý. Import do katalogu trvá na klasickém HDD 42 s, ale na SSD pouhých 17 s. Standardní náhledy zabraly na HDD 25 minut a 17 sekund, na SSD tentýž úkon jen 7 minut. Při exportu fotografií v plném rozlišení pak SSD ušetřil čtyři minuty.
Katalog se v každém případě vyplatí mít umístěný na rychlém disku, kam si Lr ukládá i vygenerované náhledy, se kterými následně pracuje. Pro maximální urychlení práce je ideální na tento disk uložit i zpracovávaná data, minimálně po dobu, co s nimi budete pracovat. Prostor 240 GB bohatě postačí jak pro katalogy (v mém případě několika sezón), tak i data z několika posledních focení.
Z mého pohledu byl SSD disk ADATA SU650 skvěle investovanou tisícovkou. Z víkendových závodů člověk nepřinese jen jednu, ale hned několik tisícovek fotek a tam je každá ušetřená minuta opravdu znát.
Infografika – Adobe Lightroom Classic CC HDD vs. SSD
PS: Až vás v budoucnu bude někdo zkoušet, proč jsou ty fotky „tak drahé“ nebo „co je na tom zpracování fotek tak těžkého“, můžete mu poslat naší infografiku. On třeba dá pokoj 🙂