V Leica Photo Galery v pražské Školské ulici prezentoval v pátek fotograf Jan Šibík výsledky desetidenního fotomaratonu. Podnikl ho se svou přítelkyní Danou Matulovou, během této doby měla vzniknout série 13 fotografií z Prahy. Při zahájení výstavy se Šibík podělil o zkušenosti s mobilem Huawei P20 Pro. Ten jsem zde recenzoval v březnu a jde bezpochyby o jeden z nejlepších fotomobilů na trhu. Na fotce Šibík s Danielou Matulovou.
Pořídili spolu za těch deset dní spoustu fotek, vybrali, jak řečeno, třináct, jedenáct jich je od Šibíka. Šibík hovořil o focení mobilem s velkým zaujetím a byl to tak trochu seminář nebo workshop, pokusím se reprodukovat základní myšlenky.
Základní výhoda – je to pohotovost (máme ho pořád u sebe) a nenápadnost. Člověk s foťákem je fotograf, člověk s mobilem je člověk s mobilem. Šibík dokonce používá trik se selfie tyčkou – dělá že fotí selfíčko a ve skutečnosti fotí tím hlavním (zadním) foťákem. „Je k tomu třeba trochu pantomimy,“ dodává. Další praktická rada – naučte se fotit jednou rukou. Poznamenává, že spousta lidí fotí video na výšku – důrazně jim radí, aby video dělali na šířku. Teprve pak jsem pochopil ty záběry v televizi a na webu s rozmazanými okraji vlevo a vpravo – je to video původně na výšku! Všechny fotky ze série jsou ve čtvercovém formátu. „Mobilu čtverec sluší,“ říká Šibík. Fotí převážně do JPEG (ještě se později zmíním) a upravuje v aplikaci Snapseed. A teď tlumočím Šibíkovy konkrétní rady.
Foťte za jakéhokoli počasí. Tím líp, když prší – zrovna tuhle fotku, jak jsem pochopil, pořídila Daniela Matulová.
Všímejte si stínů. Na fotce hrají stíny velmi dobrou roli.
Takhle pěkně je stín sochy svatého Václava na Václaváku od půl třetí do čtvrt na čtyři – říká Šibík. Pak už leze do vozovky. Ovšem den ode dne je to jiné! 🙂
Nebojte se slunce v záběru. Může to dělat šmouhy jako tady, ale to jenom umocňuje efekt fotografie.
Velkou většinu fotek je pořízeno na kratší ohnisko (Huawei P20 Pro má tři objektivy, z nich je jeden s ekv. 28 mm a druhý s menším rozlišením a ekv. 80 mm). Tato patří k výjimkám – s delším ohniskem.
Huawei P20 Pro nabízí až 40megové rozlišení. Ovšem jen na krátké ohnisko, i to je důvod proč ho preferovat.
Jděte blíž, důležitý je člověk. To je klasická zásada a zrovna Šibík je mistr této fotografie typu „tělo na tělo“. Nicméně kupodivu v téhle sérii snímky toho typu nejsou, předpokládám, že tady zapracovalo GDPR. Málo platné, sérii si objednal Huawei a ten nechce mít oplétačky s úřady. Začala éra velké fotografické nesvobody a street photography, přinejmenším v oblasti našeho euroblbnutí, bude první oběť. Nicméně, když už člověk, tak ať má klidné pozadí. Tohle fotku fotili oba, s nataženou rukou, a protože Šibík ji má delší než Matulová, v sérii je jeho verze, protože s kratší rukou hlava lezla do křoví v protějším břehu – říká Šibík.
Další ukázka postavy separované od klidného pozadí. Na Karlově mostě foťte směrem do řeky, i tahle konkrétní rada na semináři zazněla.
Vysoké ISO tenhle Huawei dobře zvládá. Ve své základní foto aplikaci má režim PRO a dovoluje zvolit ISO podle libosti. Podle EXIF obrázku byla tato fotka pořízena na 3200 ISO s korekcí -2.30.Nějaká úskalí? O nich jsem se s oběma fotografy taky bavil. Já narazil na zpoždění spouště, to je zde větší než kupříkladu na iPhonu, který používám. Bavil jsem se o tom pak s Danielou Matulovou. S problémem laborovali oba, byl větší, když se fotilo do RAW. To lze samozřejmě vypnout, pak byla odezva rychlejší. A na závěr dvojportrét – Šibík nadšený a Šibík o problémech uvažující.
Teď jsem si vzpomněl na ještě jednu jeho radu: když jste s partou na výletě, zkuste fotit sami. Utrhněte se na hodinku, na dvě. Foťte sami.