fbpx
Home fotoaparáty Panasonic Lumix DC-GH5s přichází rok po GH5

Panasonic Lumix DC-GH5s přichází rok po GH5

Panasonic Lumix DC-GH5s přichází rok po GH5

Na veletrhu CES 2018 představil Panasonic svůj nový kompakt s výměnnými objektivy a elektronickým hledáčkem.

Novinka jménem Lumix DC-GH5s je více orientovaná na natáčení 4K videa a díky ISO 51200 a větším fotodiodám, umístěných na čipu s rozlišením 10,2 Mpx, má lépe pracovat s tmavými scénami.

  • Lumix GH5S je určen pro tvorbu profesionálního videa
  • První bezzrcadlovka s rozlišením Cinema 4K 60p/50p
  • Mimořádně vysoká citlivost pro tmavé scény a 4K HDR
  • Obrazová kvalita 4:2:2 10-bit s neomezenou délkou záznamu

O výkon i ve slabě osvětlených scénách se stará nový snímač Digital Live MOS s rozlišením 10,2 Mpx a technologií Dual Native ISO v kombinaci s obrazovým procesorem Venus Engine. Společně umožňují nastavit citlivost až ISO 51200, které má být zárukou kvalitní kresby i v nejtmavších partiích obrazu. Při natáčení i fotografování lze nastavit různý poměr stran – 4:3, 17:9, 16:9 a 3:2. Snímač rovněž umožňuje fotografování ve formátu RAW se 14bitovou hloubkou, což výrazně rozšiřuje možnosti při zpracování snímků.

Panasonic Lumix DC-GH5s

Jako první digitální systémový kompakt na světě umožňuje LUMIX GH5 natáčení v rozlišení 4K rychlostí 60p / 50p. Patří mu i další světové prvenství – dokáže zmíněnou frekvencí 60p / 50p natáčet i ve formátu Cinema 4K (C4K, 4096×2160 bodů). Při natáčení podporuje profesionální filmařský standard 4:2:2 10-bit, což výrazně vylepšuje věrnost barevného podání.

Mezi další podporované standardy patří 4:2:2 10-bit 400 Mb/s All-Intra v rozlišení Cinema 4K při frekvenci 24p a v rozlišení 4K při frekvencích 30p, 25p a 24p, případně 200 Mb/s All-Intra v rozlišení Full-HD. Délka záznamu videa není nijak omezena.

LUMIX GH5S podporuje natáčení videozáznamů ve standardu 4K HDR (s posíleným dynamickým rozsahem) s režimem Hybrid Log Gamma (HLG). K dispozici je i režim 4K HEVC s nízkou vzorovací frekvencí pro HLG, což umožňuje přehrávání na AV zařízeních s podporou kompresního formátu HEVC (např. na nových televizích Panasonic s podporou 4K HDR).

Panasonic Lumix DC-GH5s

Díky technologii VFR (Variable Frame Rate) lze natáčet zrychlený nebo zpomalený záznam v rozlišení C4K/4K (60 fps, max. 2,5x pomalejší při frekvenci 24p) a Full-HD (až 240 fps, max. 10x pomalejší při 24p).

Lumix GH5S má přímo předinstalovaný režim V-LogL, takže si uživatelé nemusejí kupovat samostatný upgrade softwaru. Kromě toho je LUMIX GH5S kompatibilní i se systémem Time Code IN/OUT. Pokud nastavíme synchronizaci časového kódu prostřednictvím XLR synchronizačního terminálu s použitím BNC kabelu, lze pak snadno stříhat videozáznam nelineárně, případně upravovat záznam natočený více přístroji.

Kromě linkového vstupu je k dispozici konektor pro 3,5 mm audio jack pro mikrofon.

Technologie DFD (Depth From Defocus) a mimořádně rychlé zpracování digitálního signálu umožňuje automatické ostření rychlostí cca 0,07 s a rovněž mimořádně rychlé sériové snímání.

Při něm GH5S zvládne 12 snímků za sekundu při jednorázovém AF zaostření a osm snímků za sekundu při průběžném přeostřování v RAW formátu ve 12bitové hloubce, resp. 11 / 7 snímků za sekundu v hloubce 14-bit. K dispozici je celkem 225 ostřících zón, systém kontinuálního ostření, ostření na jediný bod a ostření do libovolného místa na displeji. V režimu 4K PHOTO lze ukládat jednotlivá okénka videozáznamu jako samostatné snímky s frekvencí 60 snímků za sekundu v rozlišení cca 8 Mpx.

Ve slabém světle zvládá LUMIX GH5S automaticky ostřit až do hodnoty -5 EV, na čemž má zásluhu především vysoká citlivost a velmi dobré vyladění snímače.

Díky funkci Live View Boost lze na displeji sledovat kompozici prakticky v naprosté tmě, protože se citlivost snímače zvýší do extrémních hodnot, ovšem jen pro účely náhledu. V nočním režimu se menu na displeji zobrazí červeně, což je šetrnější k očím. Při ručním ostření lze obraz na displeji zvětšit nejen 10x jako u většiny modelů, ale rovnou 20x. To se hodí především pro astrofotografii.

U fotoaparátu těchto profesionálních kvalit záleží i na odolnosti, aby vydržel náročnou práci v terénu. Panasonic GH5S má přední i zadní šasi vyrobené z hořčíkové slitiny a je odolný nejen proti vlhkosti, ale také proti prachu a mrazu až do -10 stupňů Celsia.

Je vybaven dvěma sloty na paměťové karty SD, podporuje moderní rychlé a velkokapacitní typy UHS-II a Video Speed Class 60.

Uživatelé mohou volit mezi třemi způsoby ukládání fotografií a záznamů: Relay Recording, Backup Recording a Allocation Recording. K dispozici je HDMI port typu A.

Kromě toho je Panasonic GH5S vybaven velkým elektronickým hledáčkem s překvapivě vysokým poměrem zobrazení cca 1,52x/0,76x (ekvivalent 35 mm fotoaparátu), což znamená hladké překreslení pohybu rychlostí 120 snímků za sekundu. Displej na zadní straně využívá technologii OLED, má rozlišení 3,68 Mpx a 100% pokrytí scény.

Kromě dvou příkazových koleček usnadňuje ovládání také joystick.

Panasonic LUMIX GH5S je vybaven technologiemi Bluetooth a Wi-Fi, což znamená možnost okamžitého a snadného sdílení snímků i videozáznamů.

Díky nízkoenergetickému Bluetooth 4.2 (BLE: Bluetooth Low Energy) může GH5S udržovat konstantní spojení s telefonem nebo tabletem a přitom spotřebovává jen minimum energie. Při připojení přes Wi-Fi lze volit mezi frekvencí 5 GHz (IEEE802.11ac) a konvenčnější 2,4 GHz (IEEE 802.11b/g/n).

LUMIX GH5S lze doplnit bateriovým gripem DMW-BGGH5 (prodává se samostatně). Mezi další volitelné příslušenství patří rovněž samostatně prodávaný XLR mikrofonní adaptér DMW-XLR1, umožňující nahrávat čistý zvuk pomocí externích mikrofonů.

Veškerou techniku a služby nakoupíte nejlépe ve: