fbpx
Home fotoaparáty Panasonic Panasonic Lumix LX100 II: představení a recenze

Panasonic Lumix LX100 II: představení a recenze

Panasonic Lumix LX100 II: představení a recenze

Panasonic představuje nový kompaktní fotoaparát pro nejnáročnější fotografy – Lumix LX100 II. Model sedmé generace oblíbené řady LX je ideálním společníkem zejména pro street fotografii a jako každodenní fotoaparát – je malý a lehký, přitom nabízí velmi dobré technické parametry.

videorecenze s Luďkem Bouškou z Centra FotoŠkoda

Fotoaparát je vybaven unikátně velkým snímačem Micro 4/3 s variabilním poměrem stran a maximálním efektivním rozlišením 17 megapixelů (celkem 21,8 M). Mezi další přednosti patří skvělý, vysoce světelný objektiv Leica DC VARIO-SUMMILUX f1,7-2,8 s ohniskovou vzdáleností odpovídající 24-75 mm u klasického fotoaparátu.

K tvorbě kompozice slouží jak elektronický hledáček třídy LVF (Live View Finder), tak i nový dotykový displej s úhlopříčkou 7,6 cm. Kromě toho fotoaparát umožňuje natáčet videozáznamy v rozlišení 4K a podporuje funkce 4K FOTO. K dispozici jsou černobílé filtry a efekty, Bluetooth, Wi-Fi a možnost rychlého dobíjení USB standardním konektorem.

Lumix LX100 II – základní parametry

  1. Velký snímač Micro 4/3 s vysokou citlivostí a obrazový procesor Venus Engine

Lumix LX100 II je vybaven velkým snímačem m4/3 s celkovým rozlišením 21,77 megapixelů a unikátním variabilním poměrem stran. Nejvyššího reálného rozlišení 17 M dosahuje fotoaparát při poměru stran 4:3. Kromě toho lze mechanickým přepínačem nastavit poměr stran 3:2, 1:1 nebo 16:9 a při zachování ohniskové vzdálenosti. Snímač je tedy vyšší a širší než snímané pole a při změně poměru stran nedochází k ořezu, nýbrž se obraz roztáhne v požadovaném směru.

Snímač typu Micro 4/3 je cca 1,6x větší než běžný jednopalcový snímač používaný v lepších kompaktech, což přináší velmi dobrý odstup signálu od šumu a tudíž nižší šumovou hladinu při vyšších citlivostech až po ISO 25 600.

Nový obrazový procesor Venus Engine se stará o mimořádně kvalitní a realistické snímky s výtečnou kresbou detailů, výraznými kontrasty a jemným neagresivním barevným podáním, tak typickým pro řadu LX.

  1. Objektiv LEICA DC VARIO-SUMMILUX s vysokou světelností f1,7-2,8, přepočtenou ohniskovou vzdáleností 24-75 mm a možností ostřit už od 3 cm

3,1x optický zoom nabízí efektivní ohniskovou vzdálenost 24-75 mm, což se velmi blíží oblíbenému rozsahu 24-70 mm.

Tato ohnisková vzdálenost umožňuje fotografovat celou řadu motivů a žánrů od krajinek po portréty a art. Velkou výhodou je i vynikající světelnost f1,7-2,8, která umožňuje kreativní práci s hloubkou ostrosti i vylepšený výkon ve slabém světle.

Objektiv je vybaven výkonným optickým stabilizátorem Power O.I.S. Optickou sestavu tvoří 11 členů v 8 skupinách, mezi nimi 2 ED členy a 5 asférických členů s 8 asférickými povrchy, což přináší ostrou kresbu, jemný přenos kontrastu a minimum optických vad.

Velkou výhodou je i schopnost makro ostření už od 3 cm na nejširším ohnisku (nebo 30 cm na nejdelším). Tyto možnosti ocení především milovníci makrofotografie.

  1. Intuitivní ovládání, snadná tvorba kompozice a rychlé reakce

K dispozici je elektronický hledáček Live View Finder s vysokým rozlišením 2,76 M. Pokrývá 100 % scény a má vynikající poměr zvětšení 0,7x, (ekv. 35 mm). Kromě toho výrobci výrazně vylepšili i dotykový LCD na zadní straně.

Jeho rozlišení narostlo na 1,24 M a svižný dotykový systém výrazně vylepšuje uživatelský komfort.

O intuitivní ovládání se kromě displeje stará i šikovný systém mechanických ovládacích prvků, v němž nechybí clonový prstenec, příkazové kolečko či voliče pro přímé nastavení expozičního času nebo korekce expozice.

Logika ovládání expozičních režimů vychází přímo z klasických filmových fotoaparátů. Není potřeba žádné bloudění v menu nebo speciální volič programů. Stačí pouze pootočit clonovým, či expozičním prstencem a hned máte časový/clonový automat/program/manuál.

LUMIX LX100 II dokáže automaticky ostřit za cca 0,1 s[1]. V sekvenčním snímání zvládá pořídit 11 snímků za sekundu s konstantním zaostřením nebo 5,5 obr/s při kontinuálním přeostřování. Díky režimu Starlight AF lze automatické ostření použít i při nočním fotografování hvězd (fotoaparát dokáže vyhodnotit poměr kontrastu i na velmi malé ploše).

  1. Videozáznam v nejvyšším dostupném rozlišení 4K a funkce 4K FOTO

Díky funkci 4K FOTO nikdy nepromarníte vhodný okamžik ke stisku spouště. Přístroj natáčí videozáznam v rozlišení 4K rychlostí 30 obr/s[2]a jednotlivá okénka lze následně uložit jako samostatné fotografie s 8 megapixely. Mezi další novinky patří funkce Auto Marking, umožňující snadný přechod na vybrané okénko, nebo Sequence Composition, díky níž lze spojovat více okének do jedné fotografie (rozfázování pohybu).

K dispozici jsou i funkce Post Focus (průběžné ostření do různých míst a následný výběr nejvhodněji zaostřeného okénka) a Focus Stacking (skládané snímky s různou rovinou ostření). Režim Light Composition usnadňuje fotografování ohňostrojů nebo nočních záběrů.

  1. Vylepšené kreativní možnosti, nový režim L.Monochrome D a efekt filmového zrna

Do černobílých kreativních režimů přibyl nový režim L.Monochrome D s dynamickými kontrasty mezi jasy a stíny při zachování všech detailů. Kromě toho lze volit různou intenzitu zrna kvůli autentickému filmovému vzhledu.

  1. Další funkce
  • Bluetooth 4.2* a Wi-Fi 2.4GHz (IEEE802.11b/g/n/)[3]

Lumix LX100 II nabízí podporu Bluetooth i Wi-Fi, což umožňuje snadné sdílení fotografií. Díky podpoře standardu Bluetooth Low Energy může fotoaparát udržovat konstantní spojení s telefonem nebo tabletem a přitom spotřebovávat jen minimum energie.

  • Dobíjení ze sítě i standardním USB

Baterii lze dobíjet jak z běžné sítě, tak i přes USB port Micro C (stejný jako v běžných telefonech), což oceníte zejména na cestách.

[1]Standard CIPA, na širokém konci při použití elektronickém hledáčku s frekvencí 60 obr/s.

[2]Týká se natáčení ve 4K / funkce 4K Photo. Při natáčení ve formátu MP4 (použijte paměťovou kartu “UHS-I UHS Speed Class 3 (U3)” nebo vyšší.

– Natáčení se zastaví, pokud souvislý čas přesáhne 15 minut (platí pro formát [MP4] ve 4K.

Při použití paměťové karty SDHC:

Lze natáčet bez přerušení i při překročení datového objemu 4 GB, soubor se ovšem rozdělí na 2 samostatné části.

Při použití paměťové karty SDXC: Lze natáčet bez přerušení.

Je-li okolní teplota příliš vysoká nebo natáčení příliš dlouhé, může se fotoaparát zastavit, aby nedošlo k poškození. Počkejte, dokud nevychladne.

[3]Logo Wi-Fi CERTIFIED™ je známkou Wi-Fi Alliance®. Bluetooth® je registrovaná ochranná známka společnosti Bluetooth SIG, Inc., využití společností Panasonic podléhá licenci. Další ochranné známky náleží právoplatným držitelům.

Veškerou techniku a služby nakoupíte nejlépe ve: