fbpx
Home Mobilní telefony Velký návrat. Co vznikne z obnovené spolupráce Zeiss a Nokia?

Velký návrat. Co vznikne z obnovené spolupráce Zeiss a Nokia?

Velký návrat. Co vznikne z obnovené spolupráce Zeiss a Nokia?

Firmy Nokia a Zeiss spolu v minulosti vytvořily celou řadu zajímavých fotomobilů jako Nokia N8, Nokia 808 PureView nebo Nokia Lumia 1020.

Nokia, kterou před časem koupila finská firma HMD Global, vytvořená bývalými zaměstnanci Nokie, se vrací na trh. Firma již počátkem tohoto roku uvedla v Číně smartphone Nokia 6, který by měl být v českých obchodech v prodeji začátkem srpna.

Telefon Nokia 6 je založený na operačním systému Android 7.1.  IPS displej s rozlišením 1920 x 1080 px  má úhlopříčku 5,5 palce a tvrzené sklo Gorilla Glass. Fotoaparáty mají rozlišení 16 Mpx (přední) a 8 Mpx (zadní).

Nyní firma HMD Global také oznámila, že se domluvila s výrobcem optiky Carl Zeiss na obnovení předchozí spolupráce. Spojení Nokia – Zeiss je již dobře známé například z předchozích fotomobilů Nokia N8, Nokia 808 PureView a Nokia Lumia 1020, které ve své době měly velký senzor a rozlišení 40 Mpx.

starší telefony Nokia

Technologie PureView se sice poté dostala i do levnějších telefonů, ale Microsoft, který v dubnu 2011 Nokii za 7,5 miliardy dolarů koupil, si s ní neuměl poradit. Proto Nokii v roce 2014 přejmenoval na Microsoft Lumia (navzdory dohodě o desetiletém používání značky Nokia) a o rok později akvizici Nokii odepsal jako ztrátu a oznámil ukončení výroby telefonů.

Firmy Carl Zeiss a HMD Global v tiskovém prohlášení říkají, že „spolupráce bude exkluzivní a cílem je stanovovat nové standardy v mobilní fotografii“. Spolupráce se bude týkat celého ekosystému, tedy softwarů, kvality obrazovek i samotné optiky.

Winfried Scherle (Carl Zeiss) a Pekka Rantala (HMD Global) / F22.cz
Winfried Scherle (Carl Zeiss) a Pekka Rantala (HMD Global)

 

 

Veškerou techniku a služby nakoupíte nejlépe ve: