fbpx
Home Úpravy na PC Vybíráme počítač pro fotografa: 1. díl – Desktop, MiniPC či notebook?

Vybíráme počítač pro fotografa: 1. díl – Desktop, MiniPC či notebook?

Vybíráme počítač pro fotografa: 1. díl – Desktop, MiniPC či notebook?

Fotografie za svých 180 let nikdy nebyla jen o pořízení snímku, vždy bylo potřeba s posbíraným materiálem nějak pracovat. V éře analogové to byla temná komora s hromadou chemie, dnes jsou to probdělé noci nad úpravami u počítače. A právě počítačům pro editaci fotek, resp. jejich výběru, výhodám a nevýhodám, bychom se v tomto několika dílném seriálu chtěli věnovat.

Desktop, MiniPC či notebook?

Nákup počítače se bude vždy odvíjet jak od finančních možností, tak od jistých uživatelských preferencí. Vynechme teď volbu operačního systému a editačního software, které sice do jisté míry budou mít vliv na potřebnou minimální konfiguraci stroje a cenovku, ale obecně platí, že čím rychlejší procesor a více operační paměti, tím lépe. Na druhou stranu, proč pořizovat počítač za sto tisíc na úpravu pár desítek fotek z dvacetimegapixelového fotoaparátu?!

Pořád tak stojíme před zásadní otázkou: pořídit velký stolní počítač, MiniPC či notebook? Budu potřebovat editovat na cestách, vejde se mi velký stolní počítač do malého 1+kk, na které jsem urval “hypošku” teprve vloni a které budu splácet ještě dalších 30 let?

Malý desktop, velký desktop, MiniPC, notebook… tak který?

Desktop

Klasický stolní počítač nemusí nutně zabírat půl pracovního stolu, ale v porovnání s dalšími variantami jde o největší zařízení. Jeho hlavní výhodou je nejen možnost velkého výkonu (a všechny novinky jdou vždy primárně do velkých stolních počítačů), ale zejména snadného upgradu v případě, že stávající výkon dlouhodobě nepostačuje. A to jak na procesoru, operační paměti a disku, ale třeba i grafické karty, která může editaci fotek značně akcelerovat. K velkému počítači je potřeba i adekvátní monitor a přestože výrobci mají i All-in-One varianty, cestovat s tak velkým krámem se nikomu nechce.

Desktop nebo MiniPC?

MiniPC

V poslední době jsou velmi oblíbené různé MiniPC alternativy, počínaje USB klíčenkami, až po sice stále velmi malé, ale i poměrně výkonné krabičky, které nejsou leckdy o moc větší než stoh pivních tácků v oblíbené “knajpě”. Jejich výkon sice nedosahuje takových hodnot, jako u desktopů (malý rozměr bude vždy něčím vyvážen), pořád je ale možné je rozšířit na operační paměti a pevném disku a to se bude hodit! Díky malým rozměrům se dají i snadno přenášet, ale pořád je potřeba myslet na to, že potřebujete monitor. Na druhou stranu, kvůli jedné fotografické dovolené není potřeba nutně pořizovat notebook za pajdu.

MiniPC může mít dost výkonu a přitom není o moc větší, než mobilní telefon, který zrovna máte v kapse…

Notebook

Pokud patříte k těm, kteří dle trendu dnešní doby jsou neustále v pohybu, je notebook téměř nezbytností. Výrobci ale bohužel trpí touhou po neustálem zeštíhlování a zmenšování, takže velmi často nemáte (krom připojení externí grafické karty, což je ale poměrně drahé řešení), možnosti žádného upgradu. Ani pořizovací cena není leckdy zrovna malá a jakmile výkon přestane dlouhodobě postačovat, nezbývá než pořídit něco nového. Výhodou je ale 100% svoboda při cestování, fotky zpracujete na koleni kdekoliv, neřešíte ani případné výpadky proudu (dokud vydrží baterie) a nemusíte tahat monitor. Doma se ale samozřejmě vyplatí mít velký monitor, klasickou klávesnici a myš, protože to je zkrátka o dost pohodlnější a v křeči fotky nikdo dělat nechceme.

12″ Macbook vs. MiniPC od Asusu
Veškerou techniku a služby nakoupíte nejlépe ve: